Τετ11212018

Τελευταία ΕνημέρωσηΤρι, 20 Νοε 2018 9pm

Back Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Αθλητικα Ελλαδα

H Εθνική κέρδισε τους Φινλανδούς 1-0, έχασε όμως την πρωτιά στον 2ο όμιλο της League C

ethniki manolas

Νίκη γοήτρου για την Εθνική (1-0) κόντρα στη Φινλανδία στο ντεμπούτο Αναστασιάδη στο παγωμένο ΟΑΚΑ - Δεν επιτεύχθηκε ο στόχος της πρωτιάς στον 2ο όμιλο της League C στο Nations League

Μετά την ήττα 2-0 στο Τάμπερε η Εθνική χρειαζόταν νίκη με διαφορά δύο τερμάτων κόντρα στη Φινλανδία στο ΟΑΚΑ για να διατηρήσει τις μαθηματικές ελπίδες για την πρωτιά στον 2ο όμιλο της League C στο Nations League.

Εν τέλει στο ντεμπούτο του Άγγελου Αναστασιάδη η Ελλάδα περιέσωσε το γόητρο της με επικράτησή 1-0, αλλά ο στόχος δεν επετεύχθη.

Η Εθνική μείωσε μεν στο -3 τη διαφορά από τους Σκανδιναβούς μία αγωνιστική πριν από το φινάλε, αλλά ακόμη κι αν ισοβαθμήσουν πάνω στο νήμα η Γαλανόλευκη θα είναι σε μειονεκτική θέση. Αρα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν προβιβάζεται στη League B του Nations League, ενώ δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει πρόκριση μέσω αυτή της διοργάνωσης για τα τελικά του Euro 2020 (αν αποτύχει στα προκριματικά). Εκτός κι αν η Φινλανδία προκριθεί από τα προκριματικά του Euro 2020. Τότε θα παραχωρήσει τη δεύτερη ευκαιρία (που προκύπτει για τους πρώτους των ομίλων του Nations League) στον 2ο του γκρουπ της...

Στον αγωνιστικό τομέα τώρα η Εθνική με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο, δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι στον τρόπο παιχνιδιού της με την υποσημείωση ότι πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους οι Οδυσσέας Βλαχοδήμος και Λεονάρντο Κούτρης.

Η συνταγή του Σκίμπε με τα τρία 10αρια εφαρμόστηκε ξανά με την ομάδα να δυσκολεύεται στη δημιουργία και να κυκλοφορεί την μπάλα κυρίως παράλληλα. Αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν οι Φινλανδοί να σφίξουν την αμυντική τους γραμμή και να βασιστούν στο γεγονός πως μια ήττα με αυτό το σκορ, δεν ήταν ικανή να τους κουνήσει από την κορυφή του ομίλου. Μιας και είχαν σημαντικό αβαντάζ έναντι της εθνικής, μετά το πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

Η εθνική ξεκίνησε το ματς, το πρώτο της εποχής Άγγελου Αναστασιάδη στον πάγκο της με μια διάταξη 4-2-3-1 έχοντας τους Φορτούνη, Πέλκα και Μάνταλο πίσω από τον Μήτρογλου, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος. Η Ελλάδα ήταν εκείνη που έκανε και την πρώτη τελική στο ματς φτάνοντας στην αντίπαλη εστία στο 2’.

Μετά από προσπάθεια του Τοροσίδη από δεξιά ο Μήτρογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά το σουτ του από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο. Σιγά-σιγά οι πρωτοπόροι του ομίλου Φινλανδοί βγήκαν μπροστά και στο 9’ έκαναν την πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή του Βλαχοδήμου. Ωστόσο ο Έλληνας τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά στην προσπάθεια του Πούκι, προλαβαίνοντας τον φορ των φιλοξενούμενων.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για τα επόμενα 15 λεπτά, με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου. Όμως η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει στο γκολ, σε ένα καλό χρονικά σημείο, βρίσκοντας δίχτυα από μια στημένη μπάλα στο 25′! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κούτρη ο Πέλκας πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα θα κοντράρει στον Γκρανλουντ και θα καταλήξει στα δίχτυα του Χραντέσκι, με την εθνική να ανοίγει έτσι το σκορ στο παιχνίδι!

Σύντομα ο Άγγελος Αναστασιάδης αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του, αφού στο 28’ ο Μανωλάς αποχώρησε λόγω τραυματισμού και στη θέση του πέρασε ο Σιόβας. Αυτή η αλλαγή αποσυντόνισε κάπως την εθνικής, με τους φιλοξενομένους να το εκμεταλλεύονται και να απειλούν στο. 31’. Ο Πούκι βρήκε τον Τουομίνεν αλλά επιθετικός των Φινλανδών σημάδεψε πολύ ψηλά, από το ύψος του πέναλτι.

Στο 38′ ο Λουντ εκτέλεσε ένα κόρνερ για τους Φινλανδούς, η μπάλα έφτασε στον Τοϊβιο που δοκίμασε ένα σουτ, όμως η προσπάθεια του θα σταματήσει αρχικά στα σώματα των παικτών της εθνικής και εν συνεχεία στην αγκαλιά του κίπερ της γαλανόλευκης.

Η εθνική θα μεταφέρει από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το ματς στην εστία των φιλοξενούμενων. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα απειλήσει κυρίως μέσω στημένων φάσεων, φτάνοντας μάλιστα στο 40’ μια ανάσα από το 2-0!

Ο Φορτούνης θα εκτελέσει ένα από τα αρκετά κόρνερ που κέριδσε η εθνική στο πρώτο ημίχρονο, ο Παπασταθόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι της εστίας των Φιναλνδών, που είχαν την τύχη με το μέρος τους σε αυτή τη φάση, γλιτώνοντας από ένα δεύτερο τέρμα που θα έδινε σημαντικό προβάδισμα στην Ελλάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Φινλανδούς να πιέζουν για το τέρμα της ισοφάρισης και στο 52’ λίγο έλειψε να το πετύχουν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ της ελληνικής ομάδας, ο Τουόμινεν θα βρεθεί σε θέση βολής, όμως η προσπάθειά του θα είναι απελπιστικά άστοχη.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά οι φάσεις έρχονταν με το σταγονόμετρο. Οι Φινλανδοί έριξαν όλο το βάρος του παιχνιδιού τους στην αμυντική τους λειτουργία, προκειμένου να μην δεχτούν άλλο γκολ και να στηριχθούν στη διαφορά τερμάτων από το πρώτο ματς με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Προκειμένου έτσι να πετάξουν εκτός πρόκρισης την εθνική. Όπως και τα κατάφεραν αφού αυτό το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους, με την Ελλάδα να σημειώνει μία νίκη χωρίς αντίκρισμα, αφού δεν της αρκεί για να διεκδικήσει την τελευταία αγωνιστική την πρωτιά στο γκρουπ.

18/11 Ουγγαρία – Φινλανδία

Αποτελέσματα & βαθμολογία Super League. Ισόπαλοι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ. Σοκ από το θάνατο στο γήπεδο οπαδού Ολυμπιακού

kerkidakariasikaki thanat opadoy

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης», καθώς Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Αυτό το αποτέλεσμα αφήνει τους ερυθρόλευκους έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα και με τη νίκη του επί του Παναιτωλικού με 2-1, παρέμεινε πρώτος.

Από κοντά ακολουθεί ο Ατρόμητος, ο οποίος σόκαρε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και πήρε το τρίποντο με 2-0.

Χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι της Λαμίας με τον Αστέρα Τρίπολης, με τους Αρκάδες να παραμένουν στην προτελευταία θέση με μόλις 6 βαθμούς.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο clasico, που ήταν το ντέρμπι 10ης αγωνιστικής και έληξε ισόπαλο 1-1.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Κάτσε στο 61ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σισέ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή, αλλά δεν έβρισκε εύκολα τους διαδρόμους απέναντι στον καλοστημένο αντίπαλό του. Ο Παναθηναϊκός πίεζε πολύ και δεν άφηνε τους «ερυθρόλευκους» να βρουν διαδρόμους ούτε από τα άκρα, ούτε από τον άξονα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι ελάχιστες, με τους «πράσινους» να μην απειλούν ούτε κατ΄ ελάχιστο και τον Χασάν να είναι απελπιστικά άστοχος στις δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και μετουσιώθηκαν σε τελικές, με κεφαλιά στο 19΄ και σουτ από το ύψος της περιοχής στο 29΄.

Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου χάθηκε για τον Ολυμπιακό στο 38΄. Ο Ποντένσε έπαιξε το 1-2 με τον Φορτούνη, βγήκε απέναντι στον Διούδη αλλά αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Χασάν προσπάθησε να τελειώσει τη φάση και νικήθηκε από τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τραυματισμό του Διούδη από τον Νάτχο, που προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας και χτύπησε στο κεφάλι, με το γόνατο, τον Έλληνα τερματοφύλακα. Ο Διούδης έγινε αλλαγή στο 53΄ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, χωρίς να μπει στην περιοχή!

Οι παίκτες του έμειναν αρκετά εκτός περιοχής του Ολυμπιακού και ο Κάτσε, με υπέροχο σουτ, νίκησε τον Σα σε μια από τις ελάχιστες προσπάθειες του «τριφυλλιού» σε ολόκληρο τον αγώνα, στο 61ο λεπτό, ο Κάτσε έπιασε υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Σα, γράφοντας την Ιστορία στο clasico.

Στο διάστημα που απέμεινε ο Ολυμπιακός είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Γκιγιέρμε στο 76΄, αλλά χωρίς καθαρό μυαλό οι παίκτες του Μάρτινς δεν προβλημάτιζαν ιδιαίτερα το νεανικό Παναθηναϊκό, που έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική εφετινή παρουσία του. Από το 80΄ και ύστερα όμως η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους.

Στο 83΄ ο Κότσαρης απέκρουσε σωτήρια το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ενώ στο 86΄ το σουτ του Ομάρ σταμάτησε στο δοκάρι του Κότσαρη. Τελικά, τη λύτρωση στον Ολυμπιακό έδωσε ο Σισέ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, σημειώνοντας από κοντά το 1-1, σε γύρισμα του Ομάρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντριέν Γιάκοτετ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νάτχο - Μαυρομμάτης, Κάτσε, Γιόχανσον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης (62΄ Μάνος), Φορτούνης, Νάτχο (77΄ Καμαρά), Ποντένσε, Χασάν (46΄ Χριστοδουλόπουλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης (53΄ Κότσαρης), Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (73΄ Πούγγουρας), Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκης (70΄ Μουνιέ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

16. Απόλλων Σμύρνης      1 -9αγ.

* Ο Παναθηναϊκός άρχισε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ με -2 βαθμούς.

* Από την ΑΕΚ έχουν αφαιρεθεί 3 βαθμοί.

Σοκ στο Γ. Καραϊσκάκης. Πέθανε από ανακοπή φίλαθλος του Ολυμπιακού

Την τελευταία του πνοή άφησε ο άτυχος φίλαθλος του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Λίγη ώρα μετά την λήξη του συναρπαστικού αγώνα κατέρρευσε στην εξέδρα και παρά το γεγονός ότι το ιατρικό τιμ των «ερυθρόλευκων» έδινε μάχη για να τον κρατήσει στη ζωή, κατέληξε όταν μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Ανακοίνωσε εξέδωσε η ΠΑΕ Ολυμπιακός, η οποία επιβεβαίωσε το τραγικό γεγονός.

"Η ΠΑΕ Ολυμπιακός, αλλά και όλη η οικογένεια του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, πενθεί για τον χαμό του φιλάθλου μας, Γιάννη Δημάρχου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή, κατά τη διάρκεια του αποψινού αγώνα".

Επιτυχής η χειρουργικη επέμβαση στον ώμο του Πετρούνια

petrounias xryso

Απόλυτα επιτυχημένη ήταν η χειρουργική επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε στον αριστερό ώμο ο πρωταθλητής της ενόργανης γυμναστικής Λευτέρης Πετρούνιας, στο Ανσί της Γαλλίας, προκειμένου να αντιμετωπιστεί η τενοντοπάθεια που τον ταλαιπωρούσε εδώ και πολλούς μήνες.

Η επέμβαση πραγματοποιήθηκε το πρωί της Δευτέρας (5/11) στη Γενική Κλινική του Ανσί από τον εξειδικευμένο χειρουργό Λοράν Λαφός, έναν από τους κορυφαίους στον κόσμο στη χειρουργική ώμου, παρόντος του γιατρού της ΕΓΟ, Οδυσσέα Παξινού, ο οποίος συνόδευσε τον Έλληνα πρωταθλητή στη Γαλλία.

Ο 27χρονος «άρχοντας των κρίκων» θα παραμείνει νοσηλευόμενος για μία ημέρα και πρόκειται να πάρει αύριο (6/11) εξιτήριο από την κλινική. Θα παραμείνει στο Ανσί για ακόμη μερικές ημέρες, προκειμένου οι γιατροί να παρακολουθήσουν τη μετεγχειρητική του πορεία, πριν επιστρέψει στην Ελλάδα στα τέλη της εβδομάδας.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα αποκατάστασης που θα ακολουθήσει ο Λευτέρης Πετρούνιας, η επάνοδός του στις προπονήσεις σε πλήρεις αγωνιστικούς ρυθμούς αναμένεται να γίνει σε τρεις μήνες, ενώ σε πέντε μήνες θα είναι απόλυτα έτοιμος για να επιστρέψει στους αγώνες.

Το βέβαιο, πάντως, είναι ότι θα έχει επαρκή χρόνο ώστε να παρουσιαστεί πανέτοιμος και να διεκδικήσει ως φαβορί την Ολυμπιακή πρόκριση μέσα από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Στουτγάρδης (4-13 Οκτωβρίου 2019), όπου το εισιτήριο για το Τόκιο θα πάρουν αυτόματα οι τρεις νικητές των μεταλλίων σε κάθε όργανο.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ελληνίδα καρατέκα Ελένη Χατζηλιάδου

karate xryso xatziliadou

Στην κορυφή του κόσμου, βρίσκεται εδώ και λίγη ώρα η ελληνίδα καρατέκα Ελένη Χατζηλιάδου.

Η 20χρονη Ελληνίδα αθλήτρια, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Μαδρίτη, καθώς στον τελικό των +68 κιλών, επικράτησε της Αγιούμι Ουεκούσα από την Ιαπωνία.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Χατζηλιάδου, πήρε «ρεβάνς» από την Ασιάτισσα πρωταθλήτρια, η οποία την είχε νικήσει το 2016.

Υπενθυμίζεται, ότι τον περασμένο Ιούνιο, η Χατζηλιάδου, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία +68κ. κατά την διάρκεια των Μεσογειακών Αγώνων, που φιλοξενήθηκαν στην Ταραγόνα, καθώς ηττήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του τελικού από την Γαλλίδα Νάνσι Γκαρσιά με 4-3.

"Αθλητικός Ομιλος Ελληνικό": Ακαδημίες πινγκ-πονγκ

ao elliniko antisf

Στην οδό Αγίας Παρασκευής 70, στο Ελληνικό, κοντά στο Praktiker, λειτουργεί εδώ και χρόνια η Επιτραπέζια Αντισφαίριση Ελληνικού (https://www.facebook.com/ellinikotabletennis/).

Υπεύθυνη είναι η παλιά Μεσογειονίκης και Πρωταθλήτρια Ελλάδας Διάνα Ζέρδιλα. Όλα αυτά τα χρόνια που λειτουργεί η αίθουσα, πολλά παιδιά εξελίχθηκαν και έφτασαν μέχρι την κατάκτηση πανελληνίων τίτλων.

Σας περιμένουμε λοιπόν, να γνωρίσετε το όμορφο και διασκεδαστικό άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πιγκ-πογκ). Τα μαθήματα, για μικρούς και μεγάλους, γίνονται κάθε Τρίτη και Πέμπτη 7-9μμ και κάθε Παρασκευή 5:30-7:30μμ.